Test 2

Anne sütüne alternatif olarak: Üzüm Suyu

Hiç şüphe yoktur ki anne sütü bebekler için en iyi ve tekbesin kaynağıdır. Fakat bazen, bazı durumlarda bebekler için temel besin kaynağı olan anne sütü yeterli miktarda olmayabilir.

Evet, daha önce söylediğimiz gibi bebeklerimizin en iyi şekilde beslenmesini sağlayıp, onları sağlıklı ve dirençli şekilde yetiştirmek her annenin en temel endişesidir. Bu konuda tıbbi alanlarda da pek çok araştırma yapılmaktadır. Pek çoğumuzun bildiği gibi üzüm birçok faydası olan, değerli bir besin maddesidir. Pek çok faydası olan bu besinin, şimdi de bebekler için anne sütü yerine de kullanılabileceği ortaya çıktı.

Yakın zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre üzüm suyu,anne sütünün yetmediği-yetemediği durumlarda bebekler için “bitkisel süt” olarak da kullanılabileceği belirtildi.
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Aysun Çetin tarafından yürütülen araştırmanın sonucunda üzüm suyunun, bebekler için anne sütü kadar faydalı olduğu ortaya çıktı. Yrd. Dç. Dr. Aysun Çetin; bebeklerin beslenmesinde annenin sütünün yetmediği durumlarda üzüm suyunun da tavsiye edilen çok değerli bir gıda olduğunu belirterek, üzüm ve üzüm çekirdeğinin de kanser gibi her derde deva olduğunu da eklemiştir.
Üzüm suyu, litrede yaklaşık olarak 150 gram şeker içermekte ve bu şekerin büyük çoğunluğunu glikoz ve fruktoz, az miktarını ise sukroz oluşturmaktadır.

İşte, bu araştırma doğrultusunda artık sütünüz gelmiyor ya da sütünüz bebeğiniz için yeterli miktarda değil diye üzülmenize gerek yok. Bahsettiğimiz gibi, artık bebeğinizi üzüm suyu yani bitkisel süt ile rahatlıkla besleyebilirsiniz.

Benzer Makaleler