Test 2

Hamilelikte alınan kiloların hepsi yağ mı?

Hamilelik süresince alınması gereken kilolar, hamileliğin başlangıcındaki anne adayının vücut kitle indeksi (VKİ) ile bağlantılıdır. Vücut kitle indeksi vücut ağırlığının, boyun karesine oranı olarak hesaplanır ( VKİ= kg/ m² ). VKİ değeri 20'nin altında olan zayıf anne adayları ortalama olarak 16 kg alır. Hamilelik sürecinde alınması beklenen ideal kilo aralığı 14-18,5 kg arasıdır. Sağlıklı anne adayları, vücut kitle indeksi değeri 20-25 arasında olanlardır. 

Gebelikte alınan kiloların dağılımı 

Anne adayının bu süreçte 12,5 kg alması beklenir. Bu kilonun 3-4 kilogramı bebek, 1 kilogramı plasenta, 1 kilogramı bebek suyu, 1 kilogramı rahim büyümesi, 1,5 kilogramı anne adayının artan kan miktarı, 1 kilogramı büyüyen göğüsler, 1-2 kg anne adayının su deposu, geri kalan ise anne adayının yağ deposudur. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde ayda 0,5 kg, 4. ay itibariyle ayda 1,5-2 kilo alması beklenir. VKİ değeri 25 üzerinde hamile kalan fazla kilolu kişilerin 9 ay sonunda toplamda 7-9 kilo alması gerekir. 

Hamilelik döneminde verilen kilolar normal mi? 

Mayo Clinic ve British Medical Journal'da yayınlanan makalelerde; hamilelik sürecinde dengeli beslenme programlarıyla verilen kontrollü ve sınırlı kiloların bu dönemde görülen diyabeti (%60), yüksek tansiyonu (%70) azalttığı görülmüştür. Bu belirtilerin sağlıklı beslenen hamilelerde, sadece egzersiz yapan anne adaylarına göre daha olumlu etkileri olmuştur. Bununla beraber, toplam kilo kaybının hamileliğin başladığı kilodan %5 fazla olması tehlikeli olarak belirtilmiştir. 

Hangi vitamin ve minerali hangi besinden almalısınız? 

Bebeğin beslenmesi için gerekli olan en önemli besin grubu proteinlerdir. Hayvansal proteinler dışında, baklagiller özellikle enzim ve besin değerlerini artırmak için filizlenmiş şekilde tercih edilebilir. Kavrulmamış yemişler, protein ve doymuş yağ asitleri açısından zengindir. Ara öğün olarak da badem sütü, kaju peyniri, tofu gibi alternatifleri de tüketebilirler. 

Benzer Makaleler